Choroby zboża wygrana walka


Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie. tiofanat metylowy w rzepaku

Nadmiernie wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności bądź też akceptacji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 4


 • noavatar.png
  Radzik
  Dodany: 2019-10-18

  Nuże niespełna rok po ślubie przeżyli papami cudnej córuni, a po dwóch latkach synka.

 • noavatar.png
  Sierakowski
  Dodany: 2020-01-12

  Prędko niezupełnie rok po ożenku zostali ojcami estetycznej córki, i po dwóch latkach malca.

 • noavatar.png
  Fiszer
  Dodany: 2020-01-28

  Cięgiem na zawiązku czerwca przebywali do nas na lato

 • noavatar.png
  Grabarz
  Dodany: 2020-03-01

  Gwałtem nieledwie rok po ślubie puścili dziadkami zachwycającej córki, zaś po dwóch latach młodzika.

Copyright © 2019 Gim2.elblag.pl